تجلیل از دکتر اکبر عالمی به مناسبت روز معلم

آقای دکتر اکبر عالمی از جمله اعضای فامیل است که الحمدلله همواره لطف خدا شامل حالش شده و در مجامع و محافل مرتبط با فعالیتش خوش درخشیده و اخبار این درخشش ها نیز از طریق رسانه های جمعی منتشر شده است . ما نیز پس از اطلاع و دستیابی به این اخبار، آنها را برای اطلاع فامیل بشرح ذیل منتشر مینماییم .با آرزوی موفقیت های روزافزون برای این عزیز در تمامی مراحل زندگی .
۱-به مناسبت فرا رسیدن روز معلم و گرامی داشت یاد و خاطره استاد شهید مطهری و همچنین سالروز تولد دکتر اکبر عالمی، طی مراسمی در سالن اجتماعات بنیاد سینمایی فارابی و در مراسم رونمایی از مستند «اهل خلوت» تولید جدید شبکه مستند سیما از خدمات این چهره ماندگار فرهنگی و سینمایی تجلیل و قدردانی شد.
به گزارش گروه فرهنگی ایرنا ، در مراسم بنیاد فارابی که به پاسداشت یک عمر تلاش دکتر عالمی در راه اعتلای فرهنگ و هنر کشور برگزار شد ، علیرضا تابش مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی  ضمن اشاره به یکی از وظایف فرهنگی بنیاد فارابی یعنی تقدیر از اساتید و هنرمندانی که به نوعی در راه تجلی و پیشرفت فرهنگ و هنر به ویژه سینمای نجیب این مرز و بوم تاثیرگذار بوده اند گفت: همزمان با فرا رسیدن روز معلم، امروز، از دکتر اکبر عالمی که یکی از استادان و مدیران برجسته عرصه های مختلف فرهنگی از جمله تدریس در دانشگاه و همچنین رسانه ملی هستند تجلیل می شود. وی به چهره و شخصیت جذاب، صدای خوب، نقد های عالمانه، تالیف و ترجمه های اثرگذاری که توسط دکتر عالمی صورت گرفته اشاره کرد و افزود: حضور دوباره ی دکتر عالمی را در بنیاد سینمایی فارابی به فال نیک می گیریم و امیدواریم هم ما و هم نسل جوان، بیشتر از گذشته بتوانیم از تجربیات ارزشمند ایشان بهره مند شویم.
تابش گفت: عظمت عالم از نگاه اکبرعالمی، تلنگری ست برای بیداری، و شکرگذاری برای لحظه های بودن و روزهایی که انسان را به انتظار ایستاده اند. باز شدن قفل رمزهای دیوان زندگی های جاری در درام ها از منظر اکبر عالمی، تنها یک کلید دارد و آن تلاش و آموزش برای خوب دیدن، خوب شنیدن و درست اندیشیدن است.
علیرضا تابش ادامه داد: شکوه عالم از نگاه عالمی، آدمی را به وجد می آورد برای ثبت لحظه های تکرار نشدنی زندگی، خواه در قاب دوربین یا به مرکب نشستن قلم، که عالمی، قلمی شدن اندیشه را محصور در اسباب و ابزار نمی داند.
دکتر اکبر عالمی نیز در این مراسم به قدمت همکاری خود با بنیاد فارابی که شامل دو دهه شصت و هفتاد شمسی می شود اشاره کرد و گفت: اوایل انقلاب و در دوره ای که مسئولیت بخش فیلم و عکس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را بر عهده داشتم پیشنهادهای کاری زیادی از کشورهای مختلف داشتم که خوشبختانه به دلیل عرق ملی قبول نکردم و با افتخار به کارم ادامه دادم، چنانچه وصیت کرده ام در وطنم ایران دفن شوم.
وی به تجربیات خود در حوزه هایی چون پژوهشگری، نویسندگی، مترجمی و نقد فیلم اشاره کرد و افزود: به غیر از ۴۳ سال تدریس که یک رکورد محسوب می شود، ۳۱ فیلم مستند تولید کرده و هشت سال عضو شورای عالی کتاب انتشارات سروش بوده ام.
عالمی گفت: در کنار مطالعاتی که طی این سالها داشته ام بخش زیادی از آموخته های خود را از طریق کشف و شهود اندوخته ام. این استاد دانشگاه اد امه داد: دوربین تلویزیون قداست خاصی دارد و نباید با آن شوخی کرد چرا که بینندگان تلویزیون دارای فهم و شعور بالا و آگاهی نسبی نسبت به مسایل روز دنیا هستند و حرکات و گفتار مجری را نیز زیر نظر دارند. به همین دلیل مجری باید اطلاعات کافی در خصوص موضوع برنامه ای که قرار هست اجرا کند داشته باشد.
وی در ادامه، مسئولین فرهنگی و هنرمندان را اربابان سلیقه برشمرد و گفت: مدیران بنیاد فارابی در راس نهادی تکیه زده اند که بیشترین تاثیر را از زمان پیدایش سینما در ایران بر جای گذاشته است.
دکتر عالمی ، ضمن اینکه تدریس و آموزش را به نوعی یک عمل زایش و حاصل آن را افرادی دانست که حتی به درجه استادی نایل شده اند گفت: امیدوارم خداوندی که جهان را بر مبنای عدالت خلق کرده است آبروی روز افزون به همه انسان ها ببخشد.
در پایان این آیین و نشست صمیمی که تعدادی از همکاران و مدیران بنیاد سینمایی فارابی حضور داشتند ضمن تجلیل از مقام علمی استاد اکبر عالمی، خاطراتی از دوران دانشجویی در محضر این استاد را بیان کردند، لوح یادبود و هدایایی از سوی مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی به این معلم پیشکسوت سینمای ایران اهداء شد.

۲- به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما ، امیر تاجیک مدیر شبکه مستند در مراسم رونمایی از مستند «اهل خلوت» تولید جدید شبکه و تقدیر از مقام استاد اکبر عالمی، با تبریک روز معلم، بیان کرد:
استاد عالمی فردی شناخته شده در عرصه هنر کشور است و بسیاری از بزرگان فعلی سینما و تلویزیون مدیون آموزه های ایشان هستند. یکی از ویژگی های بارز وی خوش اخلاقی شان است و امیدوارم همچنان ما را از تجربیات و داشته هایشان بهره مند کنند.
در ادامه نماهنگی از اجراهای عالمی برای حاضران به نمایش درآمد و سپس تندیس شبکه مستند و لوح تقدیر توسط ارد عطارپور به استاد عالمی اهدا شد.
پس از ان ،دکتر اکبر  عالمی ، در سخنانی بیان کرد: من ، اکبر عالمی ۵۳ سال است در عرصه سینما، تلویزیون و عکاسی در کشور عزیزمان فعالیت میکنم. درخشان ترین بخش زندگی ام ۴۳ سال تدریس است و آنقدر این کار را با دقت انجام داده ام که همیشه مورد تایید و تحسین بالادستی هایم قرار گرفته ام. در تمام دانشگاه ها تدریس کردم و به درجه دانشیاری رسیده ام که از درجه سپهبدی کمتر نیست.
وی افزود: من عضو فرهنگستان ادب و هنر بوده ام، ۳۳ مستند به زبانهای گوناگون انگلیسی، فرانسوی، ایتالیایی، روسی و حتی عربی ساختم و همواره از حنجره گویندگانی استفاده کردم که متولد همان دیار بوده اند.
عالمی تصریح کرد: من همواره با ترسی مقدس وارد کلاس می شوم و انگیزه بالایی در کارم دارم. زمانی که قرار بود انقلاب شود، فرد ی آمریکایی از من خواست به کشور او بروم و با حقوق بالا کار کنم اما با احترام به او نه گفتم.

این استاد و کارشناس سینما و تلویزیون ضمن بیان خاطرات مختلف خود از حضور در کنار اسفندیار احمدیه پدر انیمیشن ایران گرفته تا اداره لابراتوار و فعالیت های گوناگون، تأکید کرد: تلویزیون در خانه همه مردم روشن است و مردم ما را قضاوت میکنند، باید حواسمان باشد چه می کنیم. شبکه های امریکایی افکار مردم را کنترل میکنند اما متاسفانه ما اکثرا رو کار می کنیم.
وی همچنین در بخش پایانی سخنانش از برخی فیلمسازان خواست تصاویر زشت و گدا گرافی از کشوری با سابقه هشت هزار سال تمدن و تاریخ را در قالب فیلمها به خارج از کشور نفرستند و تأکید کرد: معضلات را به اهالی مملکت نشان دهید اما هرکسی بیرون از این مرزها نامحرم است. همچنین در آثارتان برای شعور مخاطبتان یک سهم بسیار بزرگ قائل شوید، حتی بزرگ تر از فهم خودتان.

درباره نویسنده

محمدمهدی عالمی

129مطلب نوشته است .

بهمن فرزند حاج نصرت اله فرزند میرزاحسن فرزند ملاعباس ثانی فرزند ملاعباس بزرگ

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 باغ عالمی محفوظ است
طراحی شده توسط آلــفـــا