آیت الله آقاشیخ محمد تقی عالمی دامغانی

حجت الاسلام آقاشیخ محمد تقی فرزند ایت الله اقا شیخ علی فرزند ملا عبد الله فرزند ملا عباس بزرگ از علمای بزرگ همدان و یکی از رهبران نهضت اسلامی در شهرستان همدان بود . ایشان فعالیت های انقلابی خود بر ضد حکومت پهلوی را با امضا ذیل تلگراف جمعی از علما به اسدالله علم در سال ۱۳۴۱ و در اعتراض به لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی آغاز نمود . گستره فعالیت های ایشان به گونه ای رقم خورد که در سال ۱۳۴۳ حضرت امام خمینی در پاسخ به ارسال نامه تشکر از تبریک ورود به قم ایشان مرقوم فرمودند :
” مساعی جمیله و مبارزات آن جناب در جریانات اخیره به سمع حقیر رسید و امید است مورد نظر حضرت ولی عصر ـ عجل‌اللّه‌ فرجه‌الشریف ـ واقع شده و مأجور باشید. ”
فعالیت های مبارزاتی ایشان آنچنان ادامه داشت تا ساواک ایشان را ممنوع المنبر و به شهرستان سردشت تبعید نمود . ایشان دست از فعالیتهای انقلابی بر نداشته و در پای منبر به ارشاد مردم در سردشت میپرداختند . گزارشات ساواک حاکی است ، سخنرانی های ایشان در تیرماه ۵۷ شهرستان سردشت ، به شدت تاثیرگذار بوده است .پس از حضور مجدد در همدان ، مبادرت به هدایت نهضت اسلامی به طرق مختلف کردند که از آن جمله ،صدور اعلامیه مشترک در دی ماه ۵۷ درخصوص ضرورت حمایت مردم از پرسنل همافر پایگاه شاهرخی است . ایشان بعد از پیروزی انقلاب نسبت به اقامه نماز جمعه در همدان مبادرت نمودند ، همچنین در سال ۵۸ با صدور اطلاعیه ای از مردم خواستند در رفراندوم جمهوری اسلامی شرکت و به وظیفه اسلامی خود عمل کنند . ایشان در سالهای اولیه انقلاب از کشور خارج شده و تا پایان عمر را در یکی از کشور های اروپایی بسر بردند ،برای اطلاعات بیشتر به سایر منابع مراجعه شود.
 

درباره نویسنده

محمدمهدی عالمی

130مطلب نوشته است .

بهمن فرزند حاج نصرت اله فرزند میرزاحسن فرزند ملاعباس ثانی فرزند ملاعباس بزرگ

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 باغ عالمی محفوظ است
طراحی شده توسط آلــفـــا