آیت الله آقاشیخ محمد تقی عالمی دامغانی

image

حجت الاسلام آقاشیخ محمد تقی فرزند ایت الله اقا شیخ علی فرزند ملا عبد الله فرزند ملا عباس بزرگ از علمای بزرگ همدان و یکی از رهبران نهضت اسلامی در شهرستان همدان بود . ایشان فعالیت های انقلابی خود بر ضد حکومت پهلوی را با امضا ذیل تلگراف جمعی از علما به اسدالله علم در سال ۱۳۴۱ و در اعتراض به لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی آغاز نمود . گستره فعالیت های ایشان به گونه ای رقم خورد که در سال ۱۳۴۳ حضرت امام خمینی در پاسخ به ارسال نامه تشکر از تبریک ورود به قم ایشان مرقوم فرمودند :

” مساعی جمیله و مبارزات آن جناب در جریانات اخیره به سمع حقیر رسید و امید است مورد نظر حضرت ولی عصر ـ عجل‌اللّه‌ فرجه‌الشریف ـ واقع شده و مأجور باشید. ”

فعالیت های مبارزاتی ایشان آنچنان ادامه داشت تا ساواک ایشان را ممنوع المنبر و به شهرستان سردشت تبعید نمود . ایشان دست از فعالیتهای انقلابی بر نداشته و در پای منبر به ارشاد مردم در سردشت میپرداختند . گزارشات ساواک حاکی است ، سخنرانی های ایشان در تیرماه ۵۷ شهرستان سردشت ، به شدت تاثیرگذار بوده است .پس از حضور مجدد در همدان ، مبادرت به هدایت نهضت اسلامی به طرق مختلف کردند که از آن جمله ،صدور اعلامیه مشترک در دی ماه ۵۷ درخصوص ضرورت حمایت مردم از پرسنل همافر پایگاه شاهرخی است . ایشان بعد از پیروزی انقلاب نسبت به اقامه نماز جمعه در همدان مبادرت نمودند ، همچنین در سال ۵۸ با صدور اطلاعیه ای از مردم خواستند در رفراندوم جمهوری اسلامی شرکت و به وظیفه اسلامی خود عمل کنند . ایشان در سالهای اولیه انقلاب از کشور خارج شده و تا پایان عمر را در یکی از کشور های اروپایی بسر بردند ،برای اطلاعات بیشتر به سایر منابع مراجعه شود.

 

درباره نویسنده

محمد مهدي عالمي

121مطلب نوشته است .

بهمن فرزند حاج نصرت اله فرزند میرزاحسن فرزند ملاعباس ثانی فرزند ملاعباس بزرگ

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2018 باغ عالمی. محفوظ است.
طراحي شده توسط آلـــفـــا