وضعیت کنونی باغ

konuni
باغ چشمع علی اکنون در کنار جاده دامغان به شمال در محل تلاقی جاده های دامغان به ساری و دامغان به گلوگاه به محلی برای استراحت مسافران خسته و ساکنان تشنه گرمای تابستان دامغان و روستاهای آن مبدل گشته است.
بناهای آقامحمدخانی و فتحعلی شاهی آن که در دل استخر زیبای چشمع علی ایجاد گردیده ، چشم نواز بازدیدکنندگان است. درقسمت شمال غربی آن ، سکوهایی برای استراحت و اطراق مسافران ساخته اند ودر بخش جنوبی آن به جای مسجد از بین رفته قدیمی ، مسجد و ساختمان هایی برای استراحت مسافران به چشم میخورد .
 
درختان چنار تنومند و کهنسال آن در حال حاضر از بین رفته اند و صرفا تنه های عظیم دو چنار چندصدساله در کنار استخر به چشم میخورد. به جای درختان تنومند و کهنسال ، گونه های مختلفی از گیاهان و گلها از جمله درختان تبریزی و سپیدار و گل های رز و محمدی کاشته شده است. استخر عمیق قبلی آن بازسازی شده و عمق آن کم شده است ، لیکن آب گوارای آن همچنان موجب فرح بخشی استفاده کنندگان از آن است .
ماهی های فراوان موجود در چشمه علی دامغان که زمانی به دلیل اعتقادات مذهبی مردم و بازدیدکنندگان صید نمیشدند ، به دلیل صید بی رویه به شدت در معرض نابودی قرار گرفته اند.
میزان آبدهی چشمه به دلیل حفر چاه های متعدد آب در بالا دست چشمه ، کاهش یافته است و لیکن رودخانه زیبای آن همچنان با طی مسیر از میان روستاها و زمین های زیر دست گذشته و بعد از سیراب کردن مردم مجاور آن به شهر دامغان میرسد. هرچند درحال حاضر میزان آب آن در موقع ورود به شهر قابل توجه نیست .
درحال حاضر بخشی از این آب نیز به مصرف شرب اهالی میرسد.در محل چشمه علی اقداماتی در جهت حفظ و حراست از این محموعه تاریخی و مرمت ساختمان های آن در دست انجام است که امید میرود با حمایت مسئولان امر ، این باغ زیبا و بناهای آن در آینده نیز بتواند همچون نگین رنگینی در کنار شهرستان دامغان و به عنوان یکی از باغ های ایرانی زیبا بدرخشد.

درباره نویسنده

شهاب الدین عالمی

13مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق این سایت برای © 2019 باغ عالمی محفوظ است
طراحی شده توسط آلــفـــا